single

Aloes – czy warto włączyć go do diety?

Coraz bardziej interesujemy się tym, jak działają nasze organizmy i jak sprawić, by zdrowie się poprawiło. Szczególnie ważną rolę w tym procesie odgrywa dieta. Prawidłowa wzmacnia odporność, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego i sprawia, że czujemy się lepiej. Nieprawidłowa powoduje wiele chorób i zaostrza problemy ze zdrowiem.

Szczególnie istotną kwestię stanowi niezakłócona praca jelit. To dzięki nim wchłaniamy większość składników odżywczych, trudno jest więc mówić o zdrowej diecie, gdy praca układu odżywiania pozostaje zaburzona i niezrównoważona. Na zakłócenia we wchłanianiu substancji odżywczych może wpływać na przykład nadmiar przetworzonego pożywienia, takiego jak sztuczne barwniki, konserwanty i aromaty. Istnieją jednak pewne produkty lub owoce i warzywa, których włączenie w dietę pomaga zrównoważyć pracę jelit.

Aloes - skład

Ponad 90% składu aloesu stanowi woda. Na pozostałe 10% składa się jednak imponujące bogactwo cennych składników – to witaminy A, B, C oraz cała grupa witamin B, a także wapń, selen, żelazo, magnes, sód, potas, cynk, chrom, miedź, kwas foliowy i cholina. To cała gama mikroelementów i witamin, które korzystnie wpływają na zdrowie organizmu. Aloes zawiera także enzymy – w tym amylazę oraz lipazę. Zawarte w nim substancje wspomagają mikroflorę jelita, niezbędną do prawidłowego przebiegu procesów trawiennych.

Aloes w płynie

Aloes – działanie

Aloes jako dodatek do diety przede wszystkim uzupełnia potrzebne składniki, które wspomagają procesy trawienne. Szczególnie cenna jest lipaza oraz amylaza. Są to enzymy, za pomocą których organizm rozkłada białka, tłuszcze, skrobię oraz węglowodany na mniejsze łańcuchy, czyli poddaje je trawieniu. Zawarte w nim witaminy wspomagają pracę wszystkich układów, a także spowalniają starzenie się komórek.

Suplementy aloesowe

Jedną z najpopularniejszych form jest sok z aloesu, do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością oraz spożywczych. Warto zwrócić uwagę na to, by sok był produkowany tylko z wnętrza liści, a ponadto nie był zbyt obficie słodzony. Aloes można także przyjmować w postaci kapsułek.