single

Zdrowy styl życia: 5 kluczy do dłuższego życia

Jak to jest, że Stany Zjednoczone wydają najwięcej pieniędzy na opiekę zdrowotną, a mimo to wciąż mają jedną z najniższych średnich długości życia ze wszystkich krajów rozwiniętych? (Aby być konkretnym: $ 9,400 na mieszkańca, 79 lat, a 31.).

Może ci z nas w opiece zdrowotnej zostały patrząc na to wszystko źle, na zbyt długo.

Zdrowy styl życia a długowieczność

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili szeroko zakrojone badanie wpływu nawyków zdrowotnych na oczekiwaną długość życia, wykorzystując dane ze znanych badań Nurses' Health Study (NHS) i Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Oznacza to, że dysponowali oni danymi na temat ogromnej liczby osób w bardzo długim okresie czasu. NHS obejmowało ponad 78 000 kobiet i było obserwowane od 1980 do 2014 roku. HPFS obejmowało ponad 40.000 mężczyzn i śledziło ich od 1986 do 2014 roku. To jest ponad 120 000 uczestników, 34 lata danych dla kobiet i 28 lat danych dla mężczyzn.

Badacze przyjrzeli się danym NHS i HPFS dotyczącym diety, aktywności fizycznej, masy ciała, palenia tytoniu i spożycia alkoholu, które zostały zebrane na podstawie regularnie podawanych, zwalidowanych kwestionariuszy.

Czym dokładnie jest zdrowy styl życia?

Te pięć obszarów zostało wybranych, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że mają one duży wpływ na ryzyko przedwczesnej śmierci. Oto jak te zdrowe nawyki zostały zdefiniowane i zmierzone:

1.   Zdrowa dieta, która została obliczona i oceniona na podstawie zgłoszonego spożycia zdrowej żywności, takiej jak warzywa, owoce, orzechy, pełne ziarna, zdrowe tłuszcze i kwasy tłuszczowe omega-3 oraz niezdrowej żywności, takiej jak czerwone i przetworzone mięso, napoje słodzone cukrem, tłuszcze trans i sód.

2.  Zdrowy poziom aktywności fizycznej, który mierzono jako co najmniej 30 minut dziennie umiarkowanej lub energicznej aktywności.

3.   Zdrowa masa ciała, zdefiniowana jako prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), który mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9.

4.   Palenie, cóż, nie ma zdrowej ilości palenia. "Zdrowy" tutaj oznaczało nigdy nie palić.

5.   Umiarkowane spożycie alkoholu, które było mierzone jako od 5 do 15 gramów dziennie dla kobiet i od 5 do 30 gramów dziennie dla mężczyzn. Ogólnie rzecz biorąc, jeden drink zawiera około 14 gramów czystego alkoholu. Jest to 12 uncji zwykłego piwa, 5 uncji wina lub 1,5 uncji spirytusu destylowanego.

Naukowcy przyjrzeli się również danym na temat wieku, pochodzenia etnicznego i zażywania leków, jak również danym porównawczym z National Health and Nutrition Examination Surveys i Centers for Disease Control and Prevention's Wide-Ranging Online Data for Epidemiologic Research.

Czy zdrowy styl życia robi różnicę?

Jak się okazuje, zdrowe nawyki robią dużą różnicę. Według tej analizy, ludzie, którzy spełniali kryteria wszystkich pięciu nawyków, cieszyli się znacznie, imponująco dłuższym życiem niż ci, którzy nie mieli żadnego z nich: 14 lat dla kobiet i 12 lat dla mężczyzn (jeśli mieli te nawyki w wieku 50 lat). Osoby, które nie posiadały żadnego z tych nawyków, były o wiele bardziej narażone na przedwczesną śmierć z powodu raka lub chorób układu krążenia.

Badacze obliczyli również oczekiwaną długość życia na podstawie tego, jak wiele z tych pięciu zdrowych nawyków mieli ludzie. Tylko jeden zdrowy nawyk (i nie miało znaczenia, który) ... tylko jeden ... wydłużył oczekiwaną długość życia o dwa lata u mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że im więcej zdrowych nawyków mieli ludzie, tym dłuższa była ich długość życia. Jest to jedna z tych sytuacji, w których chciałbym móc przedrukować ich wykresy dla Ciebie, ponieważ są one tak fajne. (Ale jeśli jesteś bardzo ciekawy, artykuł jest dostępny online, a wykresy są na stronie 7. Sprawdź wykres B, "Szacowana oczekiwana długość życia w wieku 50 lat w zależności od liczby czynników niskiego ryzyka.")

To jest ogromne. I potwierdza wcześniejsze podobne badania - wiele wcześniejszych podobnych badań. Badanie z 2017 r. wykorzystujące dane z Health and Retirement Study wykazało, że osoby w wieku 50 lat i starsze, które miały prawidłową wagę, nigdy nie paliły i piły alkohol z umiarem, żyły średnio o siedem lat dłużej. Megaanaliza z 2012 r. obejmująca 15 międzynarodowych badań, w których wzięło udział ponad 500 000 uczestników, wykazała, że ponad połowa przedwczesnych zgonów była spowodowana czynnikami niezdrowego stylu życia, takimi jak zła dieta, brak aktywności fizycznej, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu i palenie tytoniu. A lista badań potwierdzających tę tezę jest długa.

Na czym więc polega nasz (wielki) problem?

Jak zauważają autorzy badania, w USA mamy tendencję do wydawania niebotycznych sum na opracowywanie wymyślnych leków i innych metod leczenia chorób, zamiast próbować im zapobiegać. To jest poważny problem.

Eksperci sugerują, że najlepszym sposobem, aby pomóc ludziom zrobić zdrową dietę i zmiany stylu życia jest na dużą skalę, na poziomie populacji, poprzez wysiłki w zakresie zdrowia publicznego i zmiany polityki. (Coś jak kaski motocyklowe i przepisy dotyczące pasów bezpieczeństwa...) Dokonaliśmy niewielkiego postępu w zakresie przepisów dotyczących tytoniu i tłuszczów trans.

Oczywiście jest wiele nacisków ze strony wielkiego przemysłu w tej sprawie. Jeśli mamy wytyczne i prawa pomagające nam żyć zdrowiej, wielkie firmy nie będą sprzedawać tak dużo fast foodów, chipsów i napojów gazowanych. A dla firm, które chcą zarabiać pieniądze kosztem ludzkiego życia, cóż, to ich bardzo denerwuje.