single

9 korzyści płynących z jogi

Jeśli wykonałeś dziś pozycję "downward dog", prawdopodobnie czujesz się bardziej zrelaksowany. Niezależnie od poziomu zaawansowania w jodze, jeśli ćwiczysz regularnie, możesz poczuć się lepiej od stóp do głów.

Joga oferuje fizyczne i psychiczne korzyści zdrowotne dla ludzi w każdym wieku. A jeśli przechodzisz chorobę, wracasz do zdrowia po operacji lub żyjesz z przewlekłym schorzeniem, joga może stać się integralną częścią twojego leczenia i potencjalnie przyspieszyć powrót do zdrowia. 

Terapeuta jogi może współpracować z pacjentami i tworzyć zindywidualizowane plany, które będą współgrać z ich terapiami medycznymi i chirurgicznymi. W ten sposób joga może wspierać proces zdrowienia i pomóc osobie doświadczać objawów z większym skupieniem i mniejszym niepokojem.

1. Joga poprawia siłę, równowagę i elastyczność.
Powolne ruchy i głębokie oddychanie zwiększają przepływ krwi i rozgrzewają mięśnie, podczas gdy trzymanie pozycji może budować siłę.

Spróbuj: Pozycja Drzewa (Tree Pose)
Balansuj na jednej nodze, trzymając drugą stopę przy łydce lub nad kolanem (ale nigdy na kolanie) pod kątem prostym. Spróbuj skupić się na jednym punkcie przed sobą, balansując przez minutę. 

2. Joga pomaga w łagodzeniu bólu pleców.
Joga jest tak samo dobra jak podstawowe rozciąganie dla złagodzenia bólu i poprawy mobilności u osób z bólem dolnej części pleców. American College of Physicians zaleca jogę jako terapię pierwszego rzutu w przypadku przewlekłego bólu w dolnej części pleców.

Spróbuj: Pozycja kota-krowy (Cat-Cow Pose)
Stań na czworakach, dłonie umieść pod barkami, a kolana pod biodrami. Najpierw zrób wdech, pozwalając brzuchowi opaść w dół w kierunku podłogi. Następnie zrób wydech, przyciągając pępek do kręgosłupa i wyginając kręgosłup w łuk, jak przy rozciąganiu kota. 

3. Joga może złagodzić objawy zapalenia stawów.
Delikatna joga została wykazana, aby złagodzić niektóre z dyskomfortu przetargu, obrzęk stawów dla osób z zapaleniem stawów, zgodnie z Johns Hopkins przeglądu 11 ostatnich badań.

4. Joga korzystnie wpływa na zdrowie serca.
Regularna praktyka jogi może zmniejszyć poziom stresu i stan zapalny w całym organizmie, przyczyniając się do zdrowszego serca. Kilka z czynników przyczyniających się do chorób serca, w tym wysokie ciśnienie krwi i nadwaga, mogą być również adresowane przez jogę.

Spróbuj: Piesek w dół (Downward Dog Pose)
Stań na czworakach, a następnie podeprzyj palce stóp i unieś kości siedzenia do góry, tak by utworzyć kształt trójkąta. Utrzymuj lekkie zgięcie w kolanach, wydłużając kręgosłup i kość ogonową.

5. Joga odpręża i pomaga lepiej spać.
Badania pokazują, że konsekwentna rutyna jogi na dobranoc może pomóc Ci wejść we właściwy nastrój i przygotować ciało do zasypiania i pozostania w stanie snu.

Spróbuj: Pozycje z nogami na ścianie
Usiądź lewym bokiem przy ścianie, a następnie delikatnie obróć się w prawo i unieś nogi w górę, aby oprzeć je o ścianę, utrzymując plecy na podłodze, a kości siedzące blisko ściany. Możesz pozostać w tej pozycji przez 5 do 15 minut. 

6. Joga może oznaczać więcej energii i lepszy nastrój.
Po wejściu w rutynę praktykowania jogi możesz odczuwać zwiększoną energię umysłową i fizyczną, wzrost czujności i entuzjazmu oraz mniej negatywnych uczuć.

7. Joga pomaga radzić sobie ze stresem. 
Według National Institutes of Health, dowody naukowe pokazują, że joga wspiera zarządzanie stresem, zdrowie psychiczne, mindfulness, zdrowe odżywianie, utrata wagi i jakość snu.

Spróbuj: Pozycję trupa (Savasana) 
Połóż się z kończynami delikatnie wyciągniętymi, z dala od ciała, z dłońmi skierowanymi do góry. Postaraj się oczyścić umysł, oddychając głęboko. Możesz utrzymać tę pozycję przez 5 do 15 minut.

8. Joga łączy cię z wspierającą społecznością. 
Uczestnictwo w zajęciach jogi może złagodzić samotność i zapewnić środowisko dla grupowego uzdrowienia i wsparcia. Nawet podczas sesji jeden na jeden samotność jest zredukowana, ponieważ jest się uznanym za unikalną osobę, słucha się jej i uczestniczy w tworzeniu spersonalizowanego planu jogi.

9. Joga promuje lepszą samoopiekę. 
Badania naukowe na temat korzyści płynących z jogi 
Amerykańskie wojsko, Narodowe Instytuty Zdrowia i inne duże organizacje słuchają - i uwzględniają - naukowe potwierdzenie wartości jogi w opiece zdrowotnej.

Liczne badania pokazują korzyści jogi w artretyzmie, osteopenii, problemach z równowagą, onkologii, zdrowiu kobiet, chronicznym bólu i innych specjalnościach.