single

Chcesz schudnąć? Waż się codziennie

Nie unikaj wagi - to może być Twój najlepszy przyjaciel na drodze do utraty wagi.

Dwa badania wykazały, że konsekwentne ważenie się może wspomóc Twoją determinację do zrzucenia zbędnych kilogramów, które Cię obciążają. Częstsze i konsekwentne ważenie się ma pozytywny wpływ na pewność siebie w dążeniu do utraty wagi.

W najnowszym badaniu, zespół z Boston College obserwował 148 uczestników przez 12 miesięcy w ramach behawioralnego badania nad utratą wagi. Wszyscy zostali pogrupowani według tego, jak często ważyli się podczas diety.

Badanie, prowadzone przez Yaguang Zheng, z Connell School of Nursing, wykazało, że osoby z grupy "wysokiej/konsekwentnej" ważyły się co najmniej sześć dni w tygodniu. Osoby z grupy "umiarkowanej/spadkowej" nie były zbyt regularne w ważeniu się - ważyły się dwa dni po rozpoczęciu ważenia się cztery-pięć dni w tygodniu. Ostatnia grupa - oznaczona jako "minimalna/zdeklasowana" - przeszła z pięciu-sześciu wizyt na wadze tygodniowo do żadnej.

Uczestnicy "pewność siebie, aby uniknąć jedzenia" oceniano na sześć i 12 miesięcy w określonych sytuacjach, takich jak, gdy byli w złym nastroju, gdy jedzenie było pod ręką i kiedy był społeczny nacisk na jedzenie.

Dramatyczne" wyniki pokazały, że osoby z grupy o wysokiej/konsekwentnej samowadze miały największy wzrost pewności siebie w unikaniu przejadania się. Osoby z pozostałych dwóch grup nie wykazały żadnych zmian.

Wyraźnie widać, że istnieje wyraźny związek między ludźmi, którzy są pewni siebie w kwestii relacji z jedzeniem, a częstotliwością, z jaką się ważą.

To nie jest jedyne badanie, które przechyla szalę na korzyść wagi. Wcześniejsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Cornell wykazało, że wchodzenie na wagę powinno być codziennym nawykiem.

Dwuletnie badanie, opublikowane kilka miesięcy temu w Journal of Obesity, wykazało, że częste ważenie się i śledzenie wyników na wykresie było skuteczne w utracie i utrzymaniu wagi, szczególnie w przypadku mężczyzn.

David Levitsky, profesor żywienia i psychologii na Cornell University i starszy autor papieru, powiedział: "Stąpanie po wadze powinno być jak mycie zębów".

Jest to "wbrew popularnej teorii, że częste wycieczki na skalę mogą być mylące, zniechęcające, a nawet psychologicznie niebezpieczne".

"Potrzebujesz tylko wagi łazienkowej i arkusza kalkulacyjnego excel lub nawet kawałka papieru z wykresami" - powiedział Levitsky. "Metoda ta zmusza do uświadomienia sobie związku między jedzeniem a wagą. Kiedyś uczono, że nie należy ważyć się codziennie, a tu jest dokładnie odwrotnie" - dodał.

Dori Steinberg, badacz zajmujący się zapobieganiem i leczeniem otyłości w Duke Global Health Institute w Durham, N.C. i główny autor badania, uważa, że ci, którzy ważą się często, mogą zacząć łączyć kropki, aby zobaczyć wzorce i działać na ich podstawie.

"Jeśli pójdziesz na kolację do bufetu, następnego dnia możesz przytyć 4 funty", mówi, co może skłonić cię do wyboru mniejszej ilości kalorii tego dnia. "Lub jeśli zmienisz zachowanie, takie jak podjadanie w nocy, możesz zobaczyć, jak twoja waga spada trzy dni z rzędu".

Więc nie unikaj skali ważenia; wejdź na nią każdego ranka i zmierz się z sobą i swoimi lękami! Może się okazać, że w końcu stracisz ten dodatkowy flaczek!

Stań się fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: dietadietinglose weightovereatingweighing scaleweight lose