Dieta pudełkowa zalety i wady
Czy dieta pudełkowa ma sens? To zależy od tego, czego oczekujemy. Z pewnością ma wiele zalet. Nie musisz gotować, możesz szybko schudnąć. Nie musisz uczyć się prawidłowego odżywiania.
Najczęstsze powody składania zamówień?
Najpopularniejszym programem jest odchudzanie. Diety pudełkowe stosowane są głównie przez osoby, które chcą schudnąć i nie mają czasu lub chęci na samodzielne układanie codziennej diety. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą jeść regularnie i w zrównoważony sposób. Oprócz prawidłowo ustawionej wartości energetycznej pożywienia, trzeba też mieć zestaw odpowiednich składników odżywczych do odchudzania, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że zamiast tłuszczu stracisz również znaczną ilość mięśni. Dlatego warto zdecydować się na usługi dostawcy, który dba o prawidłowe ustawienie kluczowych składników odżywczych.
Jak wybrać dostawcę?
Im więcej informacji zaczerpniemy ze strony internetowej firmy, tym lepiej. Przede wszystkim dobrze jest zobaczyć, kto stoi za kompilacją diety, czy jest to wykwalifikowany ekspert, np. dietetyk, czy też takich informacji brakuje. Sprzedaż diet pudełkowych nie jest prawnie związana z żadnymi specjalnymi kwalifikacjami, więc może ją wyprodukować każdy, kto zechce. Kolejnym przewodnikiem przy wyborze firmy jest jej obsługa. Powinni pomóc ci wybrać odpowiedni program żywienia uwzględniający twój wiek, wagę, płeć, a także wydatek energetyczny. Niektórzy dostawcy oferują również możliwość pomiaru proporcji ciała przy specjalnej wadze, która może również obliczyć twój podstawowy metabolizm i na podstawie której wyprowadza się odpowiednią dzienną wartość energetyczną diety odchudzającej. Firma powinna zaoferować dietę redukcyjną, która rozróżnia, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Ponadto powinna mieć kilka wariantów dla każdej płci, najlepiej trzy lub cztery, które różnią się wartością energetyczną. Kobieta ważąca 90 kilogramów potrzebuje zupełnie innego spożycia energii niż kobieta ważąca 55 kilogramów. Standardem jest również to, że firmy oferują wariant wegetariański, wegański, bezglutenowy czy bez laktozy, a także przygotowują menu indywidualnie pod kątem ewentualnej alergii pokarmowej. Niektóre firmy oferują również bezpłatną wysyłkę od określonej wartości zamówienia.
Na co zwracać uwagę najbardziej?
Wskazane jest również przestudiowanie składu menu. Na stronie poszukaj nie tylko tzw. próbki, ale także aktualnego tygodniowego menu, w którym znajdziesz również wykaz wykorzystanych surowców, wartość energetyczną oraz gramy białka, węglowodanów i tłuszczów. Na tej podstawie można ocenić, czy menu będzie dla ciebie odpowiednie, ale także, czy w ogóle ma sens. Posiłki powinny składać się ze składników wchodzących w skład tzw. racjonalnej diety. Są to oczywiście warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, różne rodzaje ryżu, kasza manna czy makaron razowy, gotowane ziemniaki, rośliny strączkowe, ryby, mięso odtłuszczone, sery mniej tłuste, twarożek, jogurt, mleko, produkty mleczne, a gdy już słodzone, czyli słodzone owocami, stewią itp., orzechami, rzepakiem i oliwą z oliwek i innymi. I uwaga - nawet z dietą powinniśmy jeść dziennie 200g owoców, a 400g warzyw. Niewiele firm oferuje taką ilość w ramach diety, ale lepsze firmy, przynajmniej w sieci, ostrzegają o tym fakcie klienta, zwracając uwagę, że sam powinien uzupełnić tę ilość.
Jeśli wybierzesz niewłaściwego dostawcę, ryzykujesz, że dieta odchudzająca nie będzie taka, jaka powinna być. Weźmy przykład. Jeśli firma ustaliła jednorazowe spożycie energii w diecie na 4000-5000 KJ dla wszystkich, niesie to ze sobą dwa zagrożenia. Podstawą prawidłowego odchudzania jest to, że nie spożywasz mniej energii, niż wymaga twój podstawowy metabolizm. Jeśli stosujesz taką dietę przez dłuższy czas, istnieje prawdopodobieństwo, że podstawowa przemiana materii spowolni i będzie w przyszłości opierać się na efekcie jo-jo.
Komentarze (0)