single

Aloes - skuteczny suplement diety

Na sklepowych półkach coraz częściej możemy spotkać roślinę nazywaną aloesem zwyczajnym lub barbadoskim. Zwykle znajduje się ona pod postacią różnego rodzaju kosmetyków, choć niejednokrotnie aloes sprzedawany jest też jako produkt spożywczy. Co jednak sprawia, że roślina ta zdobywa sobie tak duża popularność i podbija serca Polaków?

Kilka słów o aloesie i jego składzie

Sam aloes pochodzi z terenów Afryki i jest uprawiany już od tysiącleci. Jest jednym z przedstawicieli sukulentów, a więc roślin, które zatrzymują wodę. Popularność zdobyła przede wszystkim dlatego, że może nam zaproponować wiele zastosowań, z których każde zachwyca swoim prozdrowotnym wpływem na nasz organizm. Co wcale nie mniej istotne, aloes jest mniej toksyczny niż inne specyfiki pochodzenia ziołowego. Roślina ta budzi również zainteresowanie naukowców, odznacza się bowiem mnogością składników odżywczych, jakie wchodzą w jej skład.

Zastosowanie

Aloes był wykorzystywany już w starożytności, gdzie korzystano z niego między innymi wówczas, gdy chciano konserwować i balsamować zwłoki zmarłych. Obecnie liczba zastosowań aloesu jest zdecydowanie większa, mamy bowiem do czynienia ze znakomitym surowcem zielarskim. Wykorzystuje się go, między innymi, w procesie produkcji oleju aloesowego znanego ze swojego działania regeneracyjnego i nawilżającego.

Aloes w medycynie

To popularny produkt ułatwiający pielęgnację włosów i skóry. Aloes pojawia się także jako jeden z elementów preparatów stosowanych w medycynie. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że jest on skuteczny, gdy leczymy infekcje przewodu pokarmowego oraz wrzody trawienne, przydaje się jednak również przy uszkodzeniach skóry oraz trądziku. Często wspiera też leczenie bardziej skomplikowanych schorzeń, wśród których warto wspomnieć choćby o kamicy nerkowej oraz hemoroidach.

Działanie

O korzystnym dla zdrowia działaniu aloesu mogą przekonywać nas również sportowcy. Coraz częściej stosuje się go przecież w preparatach ułatwiających odchudzanie. Sok z aloesu ma też działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, może łagodzić podrażnienia układu pokarmowego i przyspiesza pracę jelit.