single

Jak zdobyłem brązowy medal na Igrzyskach Azjatyckich - wywiad z Sandeepem Sejwalem

Indie od dawna mają obsesję na punkcie medali na olimpiadach i igrzyskach azjatyckich. To obsesja, która napędza indyjskich strzelców, zapaśników, sportowców i bokserów do przekraczania swoich granic i umieszczania Indii na globalnej mapie sportu. Jednym z ludzi, którzy podążają za tą samą pasją jest Sandeep Sejwal. Sandeep jest krajowym rekordzistą w pływaniu na 50 m, 100 m i 200 m. W 2014 roku Sandeep Sejwal sprawił, że Indie były dumne, zdobywając brązowy medal w 50-metrowym pływaniu na piersiach na Igrzyskach Azjatyckich. Jest on również długoletnim użytkownikiem HealthifyMe.

W naszym pierwszym wydaniu Fit & Famous, rozmawiamy z Panem Sandeepem Sejwalem na temat jego odżywiania i rutyny fitness oraz tego, jak zdobył brąz na Igrzyskach Azjatyckich.

Q1) Opowiedz nam trochę o sobie. Twoja rodzina i wczesne dzieciństwo.

Sandeep: Urodziłem się i wychowałem w Delhi. Kiedy chodziłem do szkoły byłem bardzo nieśmiałym dzieckiem. Mój ojciec zmarł, kiedy miałem zaledwie 2 lata. Od tego czasu moja matka opiekowała się mną i moją siostrą. Mama zabierała nas obie na zajęcia z pływania. To było naprawdę trudne dla mojej mamy, aby dbać o nasze potrzeby fitness, ale nie poddawała się, ponieważ chciała, abyśmy mieli sprawne życie.

Q2) Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się z pływaniem i kiedy zdecydowałeś się zostać profesjonalistą?

Sandeep: Moja mama zabierała moją siostrę i mnie na zajęcia z pływania podczas wakacji szkolnych. Chciała w ten sposób zająć dwójkę niesfornych dzieci, a przy okazji zadbać o naszą kondycję. Zaczęło się od rekreacji, ale szybko stało się to moją obsesją i naprawdę zacząłem cieszyć się tym sportem. Do 12 klasy, pływanie było dla mnie tylko zajęciem pozalekcyjnym. W 2007 roku wzięłam udział w Krajowych Mistrzostwach Pływackich w Kalkucie i tam poznałam pana Nihara Ameena. Namówił mnie, żebym przyjechał do Bangalore. To właśnie wtedy naprawdę stałem się profesjonalistą i zacząłem skupiać się na przeniesieniu mojej kariery na wyższy poziom. W 2008 roku zakwalifikowałem się do Igrzysk Olimpijskich.

Q3) Kto był Twoim najwcześniejszym mentorem? Jakich rad dotyczących fitnessu i diety udzielił ci twój mentor?

Sandeep: Zawsze szukam mentora u mojej matki. Od dzieciństwa dbała o moją dietę i motywowała mnie do ćwiczeń fizycznych. Moja mama zawsze nalegała, żebym w domu stosował zbilansowaną dietę i jadł bardzo mało fast foodów. Trenowałam z wieloma trenerami w Delhi, którzy radzili mi spędzać jak najwięcej czasu na basenie i pracować nad szybkością.

Q4) Jak zmieniałeś się przez lata z zawodnika na poziomie College'u na zawodnika na poziomie krajowym. Jakiego rodzaju zmian dokonałeś w diecie i fitnessie?

Sandeep: Moja dieta i trening weszły na wyższy poziom po tym, jak poznałem pana Nihara Ameena. Przeprowadzka do Bangalore, aby trenować z Niharem, była momentem, w którym naprawdę zmieniłem swoją karierę pływacką. W Delhi pływanie jest uważane za sport sezonowy z powodu zimnej pogody i braku krytych (podgrzewanych) basenów. Po przeprowadzce do Bangalore, dostałem możliwość trenowania przez cały rok bez większych przerw. Do mojej rutyny treningowej dodałem 2 godziny pływania i 30 minut ćwiczeń na siłowni. Na siłowni skupiałem się na ćwiczeniach siłowych zarówno na górne jak i dolne partie ciała.

Zacząłem jeść dużo makaronu, żeby naładować się węglowodanami. To pomogło mi być w stanie wytrzymać cały trening. Zacząłem też jeść steki, aby dostarczyć sobie białka, które pomaga w budowaniu i naprawie mięśni. Dokonywałem też zdrowych wyborów, jeśli chodzi o przekąski. Przestałem jeść herbatniki i chipsy, a zastąpiłem je owocami, nasionami i warzywami.

Q5) Zakwalifikowałeś się do Igrzysk Olimpijskich, a nawet dwukrotnie startowałeś w Igrzyskach Azjatyckich. Jak ten etap w twoim życiu zmienił cię jako sportowca? Jakiego rodzaju zmian dokonałeś?

Sandeep: Przed Olimpiadą ustanowiłem rekord kraju w pływaniu i to pomogło mi się zakwalifikować. Udział w Igrzyskach Olimpijskich to największe osiągnięcie dla każdego sportowca. Pracuje się na to latami, a kiedy w końcu udaje się dostać do wielkiej ligi, jest to przytłaczające. W Londynie uzyskałem swój najlepszy czas okrążenia w historii. Przez następne 4 lata trenowałem dzień i noc bez przerwy, tylko po to, by móc wrócić i zrobić to jeszcze lepiej. Cały ten wysiłek w końcu zaowocował zdobyciem brązowego medalu na Igrzyskach Azjatyckich.

Q6) Jak przygotowywałeś się do Igrzysk Azjatyckich 2014? Co zrobiłeś inaczej, aby ostatecznie zdobyć brązowy medal?

Sandeep: Zaczęliśmy przygotowania do Igrzysk Azjatyckich 2014 z dużym wyprzedzeniem. Wcześniej trenowałem w Indiach i ścigałem się raz na 6 miesięcy. To było bardzo nieodpowiednie, gdy startuje się na arenie międzynarodowej. Postanowiliśmy stworzyć plan i odwiedzić tak wiele międzynarodowych zawodów, jak to tylko możliwe w ramach naszego budżetu. Ciągłe wyścigi pomogły mi zyskać więcej pewności siebie, ponieważ pomogły mi osiągnąć mój cel.

Podróżowanie za granicę również obciąża dietę. Na szczęście dietetyk Ryan Fernando przeprowadził mnie przez ten okres ekstremalnych podróży i zawodów. Nie jestem zbytnio przywiązany do tego, jaką kuchnię czy jedzenie można zjeść. To pomaga, bo może nie zawsze dostajesz swoją rutynową dietę, ale nadal możesz trzymać się swoich celów dietetycznych.

Q7) Jak przygotowujesz się teraz do Igrzysk Azjatyckich 2018?

Sandeep: Moje podejście jest bardzo podobne do tego, co zrobiłem w 2014 roku. Wkładam 4 godziny w basen, 30 minut na siłowni, a także ścigam się na całym świecie. Właśnie skończyłem wyścig w Singapurze Nationals i mamy nadzieję, że będziemy ścigać się częściej. Teraz trenuję w Padukone Dravid Centre for Sports Excellence, gdzie mamy dostęp do najlepszych obiektów. Tym razem skupiam się na zdobyciu złotego medalu w kategorii 50 metrów. Ciągle trenuję, aby pobić swój własny rekord prędkości.

Q8) Jakieś rady dla użytkowników HealthifyMe, którzy chcieliby zająć się pływaniem jako sportem lub zostać zawodowymi pływakami?

Sandeep: Pływanie to jedyny sport, w którym zaangażowane jest całe ciało. Jest ono również wykorzystywane jako odwyk w innych sportach. Nawet krykieciści i piłkarze traktują pływanie jako część swojego reżimu kondycyjnego. Na Olimpiadzie jest 16 zawodów w pływaniu dla Ciebie i zwiększa to Twoje szanse na zdobycie medalu.

Do użytkowników HealthifyMe chciałbym tylko powiedzieć, że jesteś w dobrym towarzystwie. Jestem użytkownikiem HealthifyMe. HealthifyMe pomaga zachować ślad kalorii, które biorę w i dobrą rzeczą jest to, że ma indyjskie jedzenie w swojej bazie danych, co czyni go bardzo wygodne do śledzenia indyjskiej żywności. A jeśli ustawisz cele dla utraty wagi lub przyrostu masy ciała, to wciąż przypomina ci, jeśli coś przegapisz.Więc proszę korzystać z aplikacji HealthifyMe i śledzić swoją wydajność i dietę jednocześnie.

Życzymy Sandeepowi Sejwalowi wszystkich sukcesów w Igrzyskach Azjatyckich 2018. Wiemy, że sprawisz, że nasz kraj będzie dumny i pomożesz nam zaspokoić naszą obsesję medalową.

Sportowcy tacy jak Sandeep są przykładem dla wszystkich innych. Zainspirowany? Możesz rozpocząć swoją własną podróż fitness!

Pobierz teraz

Tagi: Igrzyska AzjatyckieOlimpiadaSandeep Sejwalswimmingswimmingwimming workout