single

Sok z aloesu i jego właściwości

Aloes często jest uważany za roślinę niezwykłą. Jeśli poddamy analizie charakterystyczne dla niego właściwości lecznicze, z pewnością dojdziemy do wniosku, że takie jego postrzeganie jest uzasadnione. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest to, że aloesowi udało się przystosować się do życia w warunkach, w których dostępność do wody jest ograniczona do minimum.

Posiada specjalną tkankę wodną, w której ją gromadzi, a o szeregu dodatkowych adaptacji możemy mówić analizując jego budowę. Należy do roślin szparagowych, a więc do tych, których przedstawicielami są też obecne w naszych kuchniach czosnek i cebula.

1. Aloes ma wysoką zawartość witamin i minerałów

Aloes to także sposób na dostarczenie naszemu organizmowi ponad 200 aktywnych składników, w tym witamin, minerałów oraz aminokwasów i kwasów tłuszczowych, nie można więc dziwić się, że tak często możemy znaleźć go w lekach i kosmetykach o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu. Ludzie wykorzystują aloes w celach terapeutycznych już od pięciu tysiącleci i trudno się im dziwić, jeśli przeanalizuje się jego właściwości. Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby sięgać po aloes, jednym z najważniejszych jest zaś wysoka zawartość witamin i minerałów, jakie wchodzą w jego skład. Pozwala to na eliminowanie niedoborów wspomnianych składników, te zaś są coraz częstszym zjawiskiem we współczesnym świecie.

2. Aloes jest bogaty w aminokwasy i kwasy tłuszczowe

Aloes jest też bogaty w aminokwasy i kwasy tłuszczowe, co również ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Aminokwasy zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że mamy w ich wypadku do czynienia z budulcem dla białek. Aż osiem z 22 aminokwasów, o których wiemy, że organizm nie może bez nich funkcjonować, musi być dostarczanych mu z zewnątrz.

Witaminy w aloesie

Zdecydowana większość z nich znajduje się właśnie w aloesie, co rozwiązuje problem, jaki stanowi zapotrzebowanie na nie. Aloes imponuje też ze względu na liczbę kwasów tłuszczowych, tu występujących pod postacią tak zwanych steroli roślinnych. Maja one działanie przeciwzapalne, blokują bowiem mediatory pro zapalne. Nie bez znaczenia jest również to, że chronią zarówno kości, jak i stawy przed degradacją i zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Są one obecne także wówczas, gdy zmagamy się z alergią.

3. Aloes należy do adaptogenów

W czasach, w których nieustannie żyjemy w stanie napięcia nerwowego, musimy docenić również to, że aloes zwiększa naszą odporność na stres oraz traumatyczne doznania. Pomaga też w stanach wyczerpania i niepokoju, kiedy bardzo trudno jest nam kontrolować własne zachowanie.

4. Aloes pomaga w trawieniu pokarmu

To także sprawdzony środek, który pozwala nam rozwiązywać problemy, jakie mamy z trawieniem.